Πέμπτη 24 Αυγούστου 2023

2 χρυσά μετάλλια για την Εθνική μας ομάδα ταεκβοντό στην Αστάνα του Καζακστάν

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:29:00 μ.μ. |
Πολεμικές τέχνες
Η Εθνική μας ομάδα ταεκβοντό ITFσυνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Taekwon-DoITF 2023Ανδρών, Γυναικών, Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και Βετεράνων, που γίνεται στην Αστάνα του Καζακστάν.

Την 3η αγωνιστική ημέρα η Ελλάδα πρόσθεσε ακόμα 17μετάλλια στην συγκομιδή της, με το Νικόλαο Χούφτα και την Άννα-Μαρία Κηπουρού να κατακτούν τα χρυσά στις ειδικές τεχνικές Ανδρών και Γυναικών. Η Άννα-Μαρία Κηπουρού κατέκτησε μέσα στην ίδια μέρα και ένα δεύτερο μετάλλιο, το χάλκινο, στο αγώνισμα της μάχης, της κατηγορίας -77κ.
Οι αθλητές μας κατέκτησαν εκτός από τα 2χρυσά, την 3η αγωνιστική ημέρα, κατέκτησαν επίσης 5αργυρά και 10χάλκινα φθάνοντας έτσι τα 43συνολικάμετάλλια (5 χρυσά, 10 αργυρά, 28 χάλκινα),

Η Εθνικήμας ομάδα βρίσκεται στην 4ηθέση της γενικήςκατάταξης των 53 χωρών που συμμετέχουν. Προηγείται η ΒόρειαΚορέα και ακολουθούν στην 2η θέση η Ιαπωνία και στην 3η θέση η Ρωσία.